Krótki wstęp
Zabierając się za przedmiar robót zawsze mam “z tyłu głowy”, że muszę go tak przygotować, żeby dla drugiej osoby, której wpadnie on w ręce był CZYTELNY.
Często to ja też jestem z tej “drugiej strony” – jako sprawdzający.
Przypomnijmy…
Przedmiar to dokument przetargowy, przygotowany zazwyczaj w znormalizowanej formie, zawierający:
- opis robót w kolejności technologicznej ich wykonania,
- wykaz materiałów,
- ilość oraz sposób wykonania robót.
Przedmiar jest kluczowym elementem w procesie budowlanym, umożliwiającym dokładne określenie zakresu prac oraz przewidywanych kosztów.
Poniżej znajdziesz 5 ZASAD, których ja się trzymam w swojej pracy, żeby każdy był zadowolony:
1 ZASADA – czytelność – Przedmiar powinien być czytelny i łatwy do weryfikacji przez Inwestora i Wykonawcę.
2 ZASADA – unikanie błędów – Przy weryfikacji przedmiarów – analizuje dokładnie każdą pozycję, każdą wyliczoną wartość – często zaczynam od nowa, ponieważ otrzymane przedmiary niekiedy są trudne do sprawdzenia, nie ma rozbicia na elementy ułatwiające weryfikację.
3 ZASADA – estetyka – Warto dbać o estetykę, chociażby poprzez właściwe rozbicie na elementy, dodawanie szczegółowej kalkulacji czy też układanie pozycji w przedmiarze wg technologii wykonywania robót
4 ZASADA – narzędzia – Wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprogramowania ułatwiającego proces przedmiarowania jest niezwykle ważne. Ja korzystam z Normy Expert lub Normy Pro – gdzie w prosty sposób możemy robić chociażby sumy częściowe. Excel też jest niezawodny
5 ZASADA – konsultacje z ekspertami… – Zawsze, ale to zawsze w przypadku wątpliwości konsultuję je z ekspertami branżowymi, którzy mogą pomóc w prawidłowej interpretacji projektu vs przedmiar.
A może Ty potrzebujesz konsultacji?
Jeżeli TAK – napisz do mnie 😉